از دست رفتن دندان‌ها


از دست دادن دندان فرایندی است که در آن یک یا چند دندان می افتد. این در  دندانهای شیری کودکان طبیعی است اما در بزرگسالان نشانه ی سلامتی نیست.

دلایل از دست دادن دندان ها:
ضربه
حوادث یا جراحات می تواند دندان را لق کرده یا منجر به شکستگی دندان شود که ممکن است لزوم کشیدن دندان درگیر را در پی داشته باشد.
بیماری های دندانی
شایع ترین علت از دست دادن دندان بیماری لثه (بیماری پریودنتال) است که در واقع یک عفونت موضعی در لثه ها و ساختارهای پشتیبانی کننده دندان است که منجر به از دست دادن دندان می شود.

پوسیدگی دندان دومین علت شایع از دست دادن دندان است که در آن میزان پوسیدگی پیشرفته باعث می شود دندان قابل بازیابی نباشد و کشیده شود.

مشکلاتی با از دست دادن دندان ها ایجاد می شوند و در نتیجه باید جایگزین شوند از قبیل:
مشکلات مربوط به غذا خوردن
  دندان های کمتر جویدن صحیح غذا را برای شما دشوار می کند و بنابراین ممکن است شما را مجبور به اجتناب از خوردن برخی از غذاها  و به طور عمده غذاهای سخت و ترد کند ؛ این ممکن است منجر به سو تغذیه در بیماران مسن گردد.
نامرتب بودن دندان ها
اگر به دلیل از بین رفتن دندان ها فاصله ای وجود داشته باشد ، ممکن است دندان های دیگر در آن فضا جابجا شده و منجر به عدم انطباق قوس ومنجر به قرار گرفتن نامناسب  دندانها بر روی هم شود. این امر همچنین بر نحوه باز و بسته شدن فک شما در هنگام جویدن و سایر فعالیتهای عملکردی تأثیر می گذارد و ممکن است فشار ناخواسته ای بر مفصل فک وارد کند که منجر به درد فک در برخی از افراد شود.
تکلم:
توانایی شما در صحبت کردن با جریان هوا به دهان تعیین می شود که در تلفظ کلمات و عبارات مختلف تأثیر می گذارد. هر شکافی مانند آنهایی که در اثر از دست دادن دندان ها ایجاد می شوند ، این جریان طبیعی هوا را مختل می کنند و سپس کیفیت گفتار شما را تحت تأثیر قرار می دهد.
اثرات روانشناختی:
از دست دادن دندان ها به ویژه در مناطق زیبایی می تواند اعتماد به نفس شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد و باعث شود شما نسبت به نوع نگاه خود آگاهی بیشتری داشته باشید و به عدم تمایل به لبخند زدن به ویژه در موقعیت های اجتماعی منجر شود.

تحلیل استخوان در محل از بین رفتن دندانها:
از دست دادن دندان منجر به کاهش تراکم استخوان و حجم استخوان در محل درگیر می شود. اگر به زودی پس از از بین رفتن دندان جایگزین نشود ، روند تخریب بیشتر پیشرفت می کند.

برای جایگزینی دندان و یا دندان‌های از دست رفته می توان از پروتز ثابت و یا متحرک و ایمپلنت استفاده نمود.

خدمات مربوط به این مشکل: